Czy kominy mają jakieś certyfikaty?

system kominowy z wentylacja

Szukając gotowych systemów kominowych, wielu klientów zastanawia się, czy ich produkcja jest jakoś standaryzowana. Jest to bardzo istotna kwestia, gdyż komin jest newralgiczną częścią budynku, którego prawidłowe wybudowanie warunkuje bezpieczną eksploatację. Kominy pochodzące od sprawdzonych producentów, takie jak komin systemowy Hoch lub komin systemowy Kontekt faktycznie mogą mieć popularne certyfikaty.

Dla osób budujących dom ważne jest jednak to, że to wcale nie jest konieczne, by komin mógł zostać wdrożony do budowy. Co więcej, nie ma żadnych przeszkód, by wymurować komin z ogólnodostępnych materiałów i nie kupować go w wersji prefabrykowanej. Nie jest to bynajmniej obowiązek wynikający z prawa budowlanego. Przyjęło się jednak, że takie rozwiązanie jest o wiele bardziej opłacalne dla inwestorów, przez co wybierane jest przez większość osób budujących dom. Okazuje się to tańsze, a takie kominy szybciej się stawia. Ponadto okazują się trwałe i solidne. Zobacz więcej na https://pekabet.pl/

Na jakie certyfikaty można zwrócić uwagę?

Szukając certyfikatów, którymi może wyróżnić się dany komin, można zwrócić uwagę na przykład na europejskie normy. Takie normy określają podstawowe parametry, właśnie między innymi kominów. Wymagania, które stawiają, dotyczą takich zakresów, jak odpowiednia nośność komina, bezpieczeństwo pożarowe, ochrona przed hałasem, oszczędność energii i poziom izolacji, a także zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych. Certyfikaty mogą uzyskać tylko takie kominy, które gwarantują pełną odporność na warunki, w jakich pracują, a także są całkowicie szczelne. Ponadto muszą charakteryzować się odpowiednim poziomem szczelności.

Podział kominów według norm

Europejskie normy wprowadzają także podział kominów. Można je rozróżniać według kominów dymowych, które służą do odprowadzania spalin zawierających nie tylko tlenki azotu, ale także pyły. Ponadto istnieją kominy spalinowe, które odprowadzają jedynie spaliny z pieców gazowych i ciekłych. Trzecia kategoria to kominy wentylacyjne, czyli takie, które służą do odprowadzania powietrza i wentylacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *