Jak dostać się do wnętrza komina?

Komin

Podczas wielu lat eksploatacji komina, często dochodzi do sytuacji, w której trzeba się dostać do jego wnętrza. Niekiedy trzeba dostać się do niego od góry. To jest jeszcze zadaniem prostym, gdyż zazwyczaj tak właśnie czyści się kominy. Wystarczy dysponować odpowiednim sprzętem. Są to specjalne szczotki z obciążnikami, które z kolei spuszcza się aż na samo dno komina. W ten sposób czyści się szacht pionowy komina.

W zależności od konstrukcji komina jest jeszcze szacht pionowy, czyli czopuch. Czopuch do komina to poziomy łącznik pomiędzy piecem a pionowym kominem. Zazwyczaj do jego budowy wykorzystuje się pustaki ceramiczne. Optymalnie, gdy robi się to z podobnych materiałów, które wykorzystuje się do budowy komina pionowego. Trzeba pamiętać, że to niezwykle ważny element komina. Projektując go źle, można narazić się na nieprawidłowe działanie komina i pojawienie się osłabionego ciągu, co spowoduje utrudnioną eksploatację paleniska.

Wyczystka kominowa – sposób na dostanie się do komina

Chcąc łatwo dostać się do czopucha, trzeba pomyśleć o tym już na etapie budowy, a właściwie projektowania komina. Wykorzystując wyczystkę kominową, można dostać się do komina dość łatwo od dołu. Jest to nic innego jak rewizja, którą można otworzyć na samym dole i uzyskać dostęp do czopucha. Takie wyczystki należy wbudować wszędzie tam, gdzie pojawiają się jakiekolwiek zakręty w czopuchu. Tam właśnie mogą z biegiem lat gromadzić się zanieczyszczenia, do których trzeba się dostać, by je wyczyścić. W przeciwnym razie można doprowadzić nawet do niedrożności komina lub ryzyka powstania pożaru.

Jak umiejscowić wyczystki?

Umiejscowienie wyczystek powinno być takie, by pozwalały na swobodne dostanie się do komina. Muszą być precyzyjnie zaprojektowane według tego, jak wygląda komin pionowy i czopuch do komina. Bazując na gotowych systemach kominowych, wyczystki są już w tym uwzględnione, przez co nie trzeba się martwić, że mogą być źle rozlokowane. Jeśli jednak dobudowuje się niestandardowy czopuch, trzeba pomyśleć o dodatkowych wyczystkach. Zobacz więcej na https://pekabet.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *