Jaką wielkość przekroju może mieć komin spalinowy?

Komin

Czym można palić w piecu, by nie zniszczyć spalinami komina?

Podczas eksploatacji pieca na paliwa stałe, zazwyczaj zdarza się palić różnymi paliwami. Ma to związek z faktem, że w Polsce nie ma jednego dominującego rodzaju paliwa, a większość osób ma dostęp do różnych form paliw stałych nadających się na opał. Jednocześnie zazwyczaj są one zbliżone, jeśli chodzi o opłacalność ekonomiczną. Jednym z podstawowych paliw w Polsce jest drewno. Do tego typu opału nadają się różne kominy, typu system kominowy Konekt lub systemy kominowe Lublin. Faktem jest, że drewno nie wytwarza bardzo degradacyjnie działających spalin, więc nie jest to niebezpieczne dla komina. Nawet stare i niezbyt solidnie zbudowane kominy, nie są bardzo zagrożone, jeśli pali się jedynie drewnem. Należy jednak pamiętać, że nigdy nie należy palić mokrym lub słabo wysuszonym drewnem. Po pierwsze bardzo obniża to wydajność cieplną, a po drugie sprawia, że na kominie osadza się dużo zanieczyszczeń, przez co komin nadaje się do gruntownego czyszczenia już po kilku miesiącach palenia.

Brykiet, trociny i śmieci drewniane – czy można tym palić?

Bardzo dobre dla komina jest także palenie brykietem, czy też trocinami. Tego typu paliwo także emituje mało szkodliwe spaliny. Podobnie jest z drewnem z recyklingu, na przykład po rozbiórce. Trzeba jednak pamiętać, że takim drewnem można palić jedynie wtedy, gdy nie jest ono zaimpregnowane lub pomalowane. W takim przypadku palenie jest bardzo szkodliwe dla środowiska i surowo zabronione.

Węgiel czy gaz – co bardziej niszczy komin?

Kolejnym z paliw jest węgiel. Co prawda wytwarza on dużą ilość szkodliwych spalin, jednak nie jest aż tak niebezpieczny dla komina, jak mogłoby się wydawać. Jedynym kłopotem jest to, że bardzo brudzi komin i trzeba go czyścić w każdym sezonie grzewczym. Gaz działa o wiele bardziej degradacyjnie dla komina, gdyż wytwarza zupełnie inny rodzaj spalin, które przyspieszają korozję. W przypadku pieców gazowych z tego powodu stosuje się specjalne wkłady do kominów. Zobacz więcej na https://pekabet.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *