Jaki zakres temperatur wytrzymują przewody kominowe?

Komin

Podczas eksploatacji komina, a zwłaszcza, gdy wymienia się piec na nowy, pojawia się dylemat, jak wysoką temperaturę jest w stanie wytrzymać komin. Jest to pytanie bardzo ogólne, a odpowiedź nie może być szczegółowa, bez posiadania dokładnej wiedzy, z czego został wykonany konkretny komin. Bardzo często rozrzut w tej kwestii jest wręcz ogromny. Budując nowy dom lub budynek usługowy, warto bazować na gotowych systemach kominowych pochodzących od uznanych producentów. Mogą to być takie produkty jak system kominowy Schiedel lub system kominowy Leier. Takie kominy gwarantują przede wszystkim wysoki poziom stabilności, jeśli chodzi o wytrzymałość na temperaturę. To znaczy, że są one na tyle wytrzymałe na ile wskazuje ich specyfikacja techniczna, przez co pozwalają na uniknięcie przykrych niespodzianek. Zobacz więcej na https://pekabet.pl/

Ile stopni Celsjusza wytrzyma komin?

Przewód kominowy w domu jednorodzinnym, który jest dostosowany do tego, by być kompatybilny z przeciętnymi piecami opalanymi drewnem, węglem lub też gazem, powinien wytrzymać temperatury od 200 do nawet 600 stopni Celsjusza. Wymaga to, by użyć materiałów wykonanych z odpowiednich surowców, a także wykonanych w odpowiedniej technice. Ponadto istotne jest, by zadbać o prawidłowe wybudowanie komina i nie popełnić żadnych błędów konstrukcyjnych, które mogłyby obniżyć jego trwałość.

Z czego wykonuje się kominy?

By osiągnąć takie parametry, kominy buduje się z odpowiednich pustaków z betonu. Czasem mają one różne domieszki, które nadają im specyficznej twardości i wytrzymałości na ponadprzeciętną temperaturę. Wkłady kominowe wykonuje się zaś z wytrzymałej ceramiki. Poza samą temperaturą musi ona wytrzymać także degradacyjnie działające spaliny. Wkłady często robi się także ze stalowych rur, które również produkowane są ze stopów całkowicie odpornych na temperaturę. To ważne, by nie odkształcały się podczas eksploatacji. Niemniejsze znaczenie ma także odpowiednie dobranie betonu, którym wiąże się pustaki na komin, gdyż on także musi być odporny na działanie temperatury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *