Wentylacja mechaniczna w budynku – przewody wentylacyjne

Wentylacja

Według polskiego prawa, każdy budynek użytkowy powinien mieć odpowiedni poziom wentylacji. Bez tego jego użytkowanie jest bardzo niekomfortowe, a nawet niebezpieczne. Dlatego też, poza przewodami kominowymi na spaliny, takimi jak na przykład komin Schiedel budynki wyposaża się w kominy wentylacyjne. Mają one nieco inną budowę i służą nie do odprowadzania spalin, a do tego, by wymusić prawidłowy obieg powietrza w budynku i wymianę, z przestrzenią na zewnątrz. Może do tego posłużyć komin 7m, choć to zawsze wynika z projektu budynku, który jest indywidualny, a ponadto zaadaptowany z miejscowym planem zagospodarowania. Zazwyczaj w budynkach wykorzystuje się wentylację naturalną, jednak niekiedy niezbędne jest stworzenie wentylacji mechanicznej. Różni się ona znacząco, gdyż wykorzystuje dodatkowe urządzenia.

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Działanie wentylacji mechanicznej opiera się na wykorzystaniu dodatkowych urządzeń wymuszających szybszy obieg powietrza. Montuje się je w różnych miejscach budynku, a efektem jest odprowadzenie powietrza do przewodów wentylacyjnych. Takie przewody zazwyczaj znajdują ujście w kominie wentylacyjnym, który wyprowadzany jest na zewnątrz. Na rynku znajdują się różne rozwiązania, które można wdrożyć, by zoptymalizować obieg powietrza. Wentylację mechaniczną warto jednak planować, już na etapie budowy.

Co daje wyposażenie przewodów w wentylację mechaniczną?

Wyposażenie budynku w wentylację mechaniczną jest wskazane wtedy, gdy jest ryzyko, że w budynku będzie gromadziło się sporo wilgoci. Może to mieć miejsce na terenach, w których naturalnie w powietrzu jest sporo wilgoci, a także w budynkach, z których korzysta sporo osób. Wtedy wentylacja pozwala także usunąć z budynku zanieczyszczenia. Ma to ogromny wpływ na zdrowie rezydentów budynku. Istotnym aspektem jest jednak także to, że dobre wentylowanie pomieszczeń ograniczy pojawianie się pleśni i grzybów, które w słabo wentylowanych i wilgotnych pomieszczeniach, mogą pojawiać się na przykład na ścianach. Zajrzyj na https://pekabet.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *