Zagrożenia z nieprawidłowej wentylacji budynku dla użytkowników

Wentylacja

Podczas projektowania budynku, bardzo dużą uwagę trzeba zwrócić na newralgiczne instalacje, takie jak na przykład system wentylacyjny. Na rynku istnieje wiele produktów, które pozwalają postawić kominy zawierające zarówno przewody spalinowe, jak i wentylacyjne, takie jak komin Leier, lub też komin systemowy Schiedel. Odpowiednia wentylacja w budynku jest niezwykle istotna z wielu względów. Pozwala ona na zachowanie prawidłowej wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczeń, a także bieżące i samoistne usuwanie zanieczyszczeń, które naturalnie gromadzą się wewnątrz budynków. To wszystko jest możliwe jedynie wtedy, gdy w budynku zapewniono prawidłową wentylację i cyrkulowanie mas powietrza pomiędzy przestrzenią zewnętrzną a wnętrzem budynku.

Co może grozić użytkownikom budynków o słabej wentylacji?

Kominy i przewody wentylacyjne są niezwykle ważne, gdyż ich brak lub nieprawidłowe działanie grozi kłopotami zdrowotnymi mieszkańców. Trzeba też zaznaczyć, że nie zawsze kominy wentylacyjne są drożne, co trudno zauważyć, jeśli na przykład ptaki zrobią sobie gniazdo na szczycie komina. Warto więc okresowo kontrolować ich drożność i czystość. Jednym z objawów słabej wentylacji w budynku są bóle głowy i przewlekłe zmęczenie. Może to być efektem tego, że w pomieszczeniu permanentnie znajduje się nieświeże powietrze. Innym z objawów jest podrażnienie błon śluzowych i pojawiające się alergie, które znikają, gdy ktoś dłuższy czas nie przebywa w danym pomieszczeniu. To może prowadzić nawet do pojawienia się chorób układu oddechowego.

Jak rozpoznać, że wentylacja w budynku jest niedrożna?

Rozpoznanie, że przewody wentylacyjne w kominach są niedrożne, może nastąpić poprzez zauważenie, że w budynku nagle zaczęło gromadzić się sporo wilgoci. Czuć to po specyficznym powietrzu, a także po kroplach zbierających się na ścianach. Niszczenie ścian u sufitów, to jeden z pierwszych objawów. Jeśli problem pojawił się nagle, zazwyczaj wystarczy udrożnić przewody wentylacyjne w kominie. Zobacz więcej na https://pekabet.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *